Το δυο στα δυο έκαναν οι ομάδες Παίδων και Εφήβων του Γυμναστικού Συλλόγου Περιστερίου με αντίπαλο την ΑΕΝΚ.

Πιο συγκεκριμένα,  η παιδική ομάδα πέτυχε την 8η νίκη της σε 11 αγώνες, μετά το 60-44 επί της Νέας Κηφισιάς για το πρωτάθλημα της πρώτης κατηγορίας της ΕΣΚΑ.

Οι παίκτες μας από το ξεκίνημα κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και ως εκ τούτου διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης (25-19 στο ημίχρονο).

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 24-11 χάρις στο οποίο κατάφεραν να δώσουν πρόωρο… τέλος στο ενδιαφέρον του αγώνα, αποκτώντας διψήφια διαφορά στο σκορ, που έφτασε μέχρι και το +20 (51-31), πριν το τελικό 60-44.

Πλέον, οι Παίδες του ΓΣ Περιστερίου βρίσκονται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-3, ενώ την επόμενη αγωνιστική (6/12) θα αντιμετωπίσει και πάλι εντός έδρας την «Τριπλή Κορώνα».

Δεκάλεπτα: 15-7, 25-19, 49-30, 60-44

Διαιτητές: Σκούτας, Τσάτσης

ΓΣ Περιστερίου (Γκούρας-Παπαδάκης): Τσαγδούρης 2, Πετρόπουλος, Μπήλιος, Βησσαρίου 5, Ιωάννου 4, Μιχάλης 12(1), Κρασάκης 23, Παπαδόπουλος 7, Καραμανλής 4(1), Καλοκάθης 3, Ύμερης.

Εύκολη επικράτηση και για το Εφηβικό

Ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα κατέκτησαν κι οι έφηβοι του Γυμναστικού Συλλόγου Περιστερίου μετά τη νίκη τους με επί της Νέας Κηφισιάς στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής για την Α΄ κατηγορία του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας με «όπλο» της την καλή άμυνα και με δεδομένη την υπεροπλία της και την ποιότητα του ρόστερ της προηγήθηκε από την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά στο σκορ (18-8), φτάνοντας το προβάδισμα της μέχρι και τους 23 πόντους (52-29 στο 28΄), γεγονός που της επέτρεψε να πετύχει με χαρακτηριστική άνεση την έκτη της νίκη σε σύνολο 10 αγώνων και να διατηρηθεί στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Επόμενος αντίπαλος θα είναι  η  «Τριπλή Κορώνα» και πάλι εντός έδρας στις 6/12.

Δεκάλεπτα: 18-8, 34-20, 54-34, 60-49

ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης-Κρητικός):  Ιωάννου 11(1), Τζερμπατζίδης 4, Χουγκάζ Ν. 16(1), Βούρτσης 1,  Στάθης 2, Χουγκάζ Ν. 2, Μπιμπούδης 1, Καράμπελας 6(2), Δομπρογιάννης 11,  Στρογγύλης, Σιδέρης, Φωτόπουλος 8.