Ζωντανοί στην προσπάθεια για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑ έμειναν οι Έφηβοι του Γυμναστικού Συλλόγου Περιστερίου μετά την μεγαλειώδη νίκη τους με 60-53, επί της ΑΕΚ στον τέταρτο τελικό της σειράς, που θα αναδείξει την κορυφαία ομάδα των Αθηνών στην ηλικία τους.

Η ομάδα μας κατάφερε, έτσι, να ισοφαρίσει σε 2-2 κι όλα θα κριθούν στον καθοριστικό τελικό της Παρασκευής (23/3, 20.00) στο κλειστό του “Αγίου Θώμα” όπου οι δυο ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες φέτος για πέμπτη και τελευταία φορά, με την ΑΕΚ να έχει το πλεονέκτημα της έδρας.

Ο αγώνας είχε συναρπαστική εξέλιξη με τους δυο αντιπάλους να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τις άμυνες να παίζουν καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 47-49, τρία λεπτά πριν το φινάλε, και το σκορ διατηρήθηκε αναλλοίωτο μέχρι την προτελευταία κατοχή.

Ο Σάββας Γεωργιάδης στα 8” κατάφερε να κλέψει την μπάλα μετά από παγίδα και στον αιφνιδιασμό κέρδισε φάουλ και δικαίωμα για 2 βολές.

Αποδείχτηκε απόλυτα ψύχραιμος και με 2/2 (49-49) στα 4,2” έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, σκορπίζοντας ενθουσιασμό στο κλειστό του Περιστερίου.

Στο έξτρα πεντάλεπτο τα παιδιά του Γιάννη Καλαμπόκη έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο το ροζ φύλλο αγώνα και με επιμέρους 11-4 έφτασαν στη μεγαλειώδη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-19, 32-26, 44-41, 49-49κ.δ., 60-53π.

ΓΣ Περιστερίου (Καλαμπόκης-Σταθάκης): Καράμπελας 22(3), Μπήλιος, Βούρτσης, Γεωργιάδης 7, Καραμανλής, Μιχάλης 1, Χουγκάζ Ρ. 15, Παπαδόπουλος 6(1), Ύμερι 2, Στρογγύλης, Κάλοκάθης, Κρασάκης 6.
ΑΕΚ (Χατζής-Τσεπέλης): Ιωάννου Α. 8, Βάση 2, Ιωάννου Δ. , Μιχαήλ 2, Αλεξάνδρου 2, Ρούσσης, Ζαρκαδούλας 2, Καραβανάς, Φιλιππαίος, Ρογκαβόπουλος 20(3), Χατζηδάκης 14, Μακαριάδης 7(1).

Foto credit: Eurokinissi