Το «2 στα 2» έκανε η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου στο Final 8 του 49ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων, το οποίο πραγματοποιείται στο Ηράκλειο κερδίζοντας με το επιβλητικό 72-26 στον Κάδμο! Επόμενος αντίπαλος για τους «κυανοκίτρινους» την Πέμπτη (28/4, 17:00) ο Προμηθέας σε μια αναμέτρηση που θα κρίνει την πρώτη θέση στον όμιλο. Πάντως, με τη νίκη επί του Κάδμου το Περιστέρι εξασφάλισε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος.

Μόλις ένα 10λεπτο (11-7) άντεξε η ομάδα της Θήβας, καθώς στη συνέχεια οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ και με πιεστική άμυνα ξέφυγαν με 33-13 (στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους και με το +33 (53-20 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία στο τελευταίο 10λεπτο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατσαπρακάκης, Σκανδαλάκης, Ξυλάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-11, 13-33, 20-53, 26-72.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Σκούμας, Θεοδώρου 8, Αναστασίου Δ., Ευαγγελίου Γιούργκεν, Μπόγρης, Ευαγγελίου Γιουτζίν, Λυμπερίου, Αναστασίου Δ.Μ., Τούτουζας 4, Μελετίου, Μπότσης 14(1).

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Φύτρος 10(1), Μπιλαλής 10, Μπέμπελος 11(1), Ντιπτσής 5, Μανιάς, Μαραγκουδάκης 8, Βλαχογιάννης, Μπουντούρης, Καμπερίδης 1, Φίλιππας 10, Ζούγρης 4, Σταυρακόπουλος 13(3).

Καμπερίδης: «Κάναμε καλή δουλειά, θέλουμε την πρώτη θέση στον όμιλο»

Μετά το τέλος του αγώνα ο άσος της εφηβικής ομάδας του ΓΣ Περιστερίου, Αλέξης Καμπερίδης, δήλωσε: «Κάναμε ένα πολύ καλό ματς σε όλους τους τομείς και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους συμπαίκτες μου. Συνεχίζουμε τη δουλειά με στόχο την πρώτη θέση αρχικά στον όμιλό μας. Έχουμε μπροστά μας το ντέρμπι με τον Προμηθέα, θα δουλέψουμε στην αυριανή προπόνηση και ελπίζω ότι θα κάνουμε τρεις τις νίκες μας».

Από την πλευρά του ο άσος του Κάδμου Γιώργος Μπόγρης, τόνισε: «Θεωρώ ότι κάναμε ένα καλό ξεκίνημα στο ματς, στηριζόμενοι κυρίως στην καλή μας άμυνα. Μετά όμως κολλήσαμε στην επίθεση, με τον αντίπαλο να κλείνει καλά τους χώρους. Από ένα σημεία και έπειτα, έπαιξε ρόλο και η κόπωση».