Τη δεύτερη σερί νίκη της και τρίτη στο Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική πέτυχε ο ΓΣ Περιστερίου απέναντι στην ΑΕΚ (70-54), στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Άνω Λιοσίων.

Οι παίκτες των Παπαμάρκου-Δελή είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (12-20, στο 10’) και η ΑΕΚ αντέδρασε μετά το 28-35 (στο 17’) και ισορρόπησε το ματς (38-36 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, με επιμέρους σκορ 4-17 ο ΓΣ Περιστερίου πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα (42-53 στο 30’) στην τρίτη περίοδο, που το διατήρησε ως το τέλος, καθώς η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλογερόπουλος, Παπαδόπουλος, Οικονόμου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 38-36, 42-53, 54-70.

ΑΕΚ (Αποστολόπουλος): Καραμίτζος 1, Δεϊμέζης, Μητσιόκας, Καλαβρός, Παπαχρήστος 3, Γόγολος 11, Νυδριώτης 6, Μαραθωνίτης 16 (2 τριπ.), Τσάτος, Χαλίδης 17, Κόντος.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος-Δελή): Καράγκουτης, Τζιάλλας, Μπέμπελος 6 (1 τριπ.), Καραθανάσης 2, Ντίπτσης 8 (1 τριπ.), Μαραγκουδάκης 23 (2 τριπ.), Λιοσάτος, Πασχάλης 6 (2 τριπ.), Κολοβός 4, Καμπερίδης 7, Παλληκαράς 2, Αλεξάκης 12 (1 τριπ.).