Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η ομάδα Παίδων του Γυμναστικού Συλλόγου Περιστερίου γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα με 68-65, εκτός έδρας, από την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού, στο πλαίσιο της 9η αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας της ΕΣΚΑ.

Οι παίκτες μας δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-6 και 32-22 στο ημίχρονο, ενώ παράλληλα ο κόουτς  Βασίλης Γκούρας είχε να διαχειριστεί και τον τραυματισμό του Καραμανλή, ο οποίος έπαθε διάστρεμμα.

Παρ’ όλα αυτά η ομάδα μας κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και με επιμέρους 14-28 στην τρίτη περίοδο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 46-50 στο 30΄.

Όμως, στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο τέλος να πάρουν τη νίκη και να φτάσουν τον ΓΣΠ στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-1.

Επόμενος αντίπαλος (20/11, 20:15) τα εκπαιδευτήρια Δούκα στο κλειστό  γυμναστήριο Δαϊς.

Δεκάλεπτα: 16-6, 32-22, 46-50, 68-65
Παναθηναϊκός (Σιούτης): Κοντούδης 20(2), Καράμπελας, Κάβουρας 6(2), Γιαννουλτζής 491), Κυραλέος 1, Πολύζος 2, Γιώτης 20, Καλιαντώνης 15.
ΓΣ Περιστερίου (Γκούρας-Τζιάλλας): Δαέλης 9(1), Μπάμπε, Μανιάς 5(1), Βησσαρίου 22(2), Ζέτος 10(2), Καραμαλέγκος 14, Μαυροκουκουλάκης 5, Θεοδωροπουλος, Καλογερόπουλος, Καραμανλής, Ανδρουτσόπουλος, Μαθές.