Την αήττητη πορεία της – και μάλιστα με εμφατικό τρόπο – συνέχισε η παιδική ομάδα του Γυμναστικού Συλλόγου Περιστερίου, μετά την επικράτηση της με 62-60 στην έδρα της ΑΕΚ.

Αν κι έκανε τα εύκολα… δύσκολα στο τελευταίο δεκάλεπτο, το συγκρότημα των Γκούρα-Τζιάλλα κατάφερε να πετύχει την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας στην ΕΣΚΑ και να διατηρηθεί έτσι στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας το απόλυτο.

Αγωνιστικά η ομάδα μας είχε το προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας την υπέρ διαφορά σε διψήφιο αριθμό (24-35 στο ημίχρονο) και παρά την αντεπίθεση διαρκείας των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο του αγώνα, τα παιδιά του ΓΣΠ έδειξαν χαρακτήρα και νοοτροπία νικητή, φτάνοντας στη μεγάλη επιτυχία, με πρώτους σκόρερ τους Καραμανλή (18π.), Βησσαρίου (13π.)και Καραμαλέγκο (10π.).

Επόμενος αντίπαλος για το παιδικό τμήμα των Ακαδημιών του Γυμναστικού Συλλόγου Περιστερίου είναι ο Πανελλήνιος τον οποίο θα υποδεχτεί την Τρίτη (10/10).

Δεκάλεπτα: 15-21, 24-35, 41-48, 60-62

ΑΕΚ (Τσεπέλης): Ματσούκης 9(1), Σπυρόγλου 8, Κοράκης 2, Πράπας 26(1), Κωνσταντέλος 1, Παπαλέξης 2, Κακουριώτης,Πανουργιάς 2, Κόκκορης 8(1), Πασχαλίδης 2, Παπαβασιλείου, Τόλα.

ΓΣ Περιστερίου (Γκούρας, Τζιάλλας): Δαέλης 5(1), Παπανδρέου, Μανιάς 4, Βησσαρίου 13, Ζέτος 4, Καραμαλέγκος 10, Μαυροκουκουλάκης 2, Θεοδωρόπουλος 4, Ανδρουτσόπουλος, Καραμανλής 18(2), Καλογερόπουλος 2, Μαθές.