Παίζοντας πολύ καλή άμυνα το Παιδικό του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε (51-45) του Προμηθέα στη 2η αγωνιστική του Final-8 του 51ου Πανελληνίου πρωταθλήματος και παρέμεινε μόνο στην κορυφή του δεύτερου ομίλου.

Οι παίκτες της Κατερίνας Δελή και του Κώστα Παπαμάρκου μπήκαν δυναμικά (8-0), αλλά οι Πατρινοί ισοφάρισαν (12-12, στο 8.30’’) με τρίποντο του Ευστρατιάδη.

Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν τον έλεγχο (12-16 στο 10’), αλλά οι παίκτες του Προμηθέα μπόρεσαν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι και να πάνε στο ημίχρονο στα αποδυτήρια με απόλυτη ισορροπία (26-26 στο 20’). Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στην τρίτη περίοδο (38-36 στο 30’).

Οι παίκτες του ΓΣ Περιστερίου με σερί 9-0 στα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου, ξέφυγε 45-38 ύστερα από καλάθι του Παπαδογιάννη. Οι Πατρινοί μείωσαν σε 45-41 και 47-43, όμως το Περιστέρι κράτησε τη μικρή απόσταση από τον αντίπαλο και έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τοπαλίδης, Κούρογλου, Νικολαϊδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 26-26, 38-36, 45-51.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ντάγιος-Κουντής): Γαλάνης, Κουτρουμπάς, Τζάρας, Ευστρατιάδης 3(1), Γκούμας 12, Μανωλιτσάκης 12, Σκληρός 11, Κατσιγιάννης 4(1), Δελέγκος 3(1), Φαληδέας.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Δελή-Παπαμάρκος): Σπέντζος, Μπουρβάνης 4, Παπαδάτος 2, Χαϊδεμένος 15, Παπαδογιάννης 7(1), Τζερεμές 5(1), Κοντογιάννης 12, Βούκτσεβιτς, Φυλακτάκης 2, Τραχίλης, Καπιρέλης 4.