Την αήττητη πορεία του συνεχίζει το Παιδικό του ΓΣ Περιστερίου που επικράτησε άνετα (63-39) του Ηρακλείου και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Final-8 στο 51ο Πανελλήνιο Παίδων.

Στο ξεκίνημα του αγώνα το σκορ κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα (5-5), ωστόσο σταδιακά οι παίκτες της Κατερίνας Δελή άνοιξαν τη διαφορά (17-7 στο 12’). Οι Κρητικοί μείωσαν σε 18-15 (στο 16’) με βολές του Λογοθέτη, όμως το Περιστέρι με σερί 13-4 έκλεισε τη δεύτερη περίοδο παίρνοντας μια σημαντική διαφορά (31-19 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κυανοκίτρινοι» διεύρυναν τη διαφορά (36-19) και ολοκλήρωσαν το τρίτο 10λεπτο στο +22 (50-28). Με πολύ καλή άμυνα και έλεγχο του ρυθμού σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι παίκτες του περιστερίου δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λιαρομάτης, Ραπτογιάννης, Σκρίνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-12, 19-31, 28-50, 39-63.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης, Σεμπεκόπουλος, Σγουράκης): Λογοθέτης Κ., Νεόπουλος, Αϊλαμάκης, Μάρης 2, Ρυακιωτάκης 2, Μωχάμεντ-Κριτσωτάκης 3, Λογοθέτης Σ. 7, Βασιλακάκης 3(1), Ιωάννου 6, Φουκαράκης 2, Βλάχος 4(1), Βόντας 10(1).

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Δελή, Παπαμάρκος): Σπέντζος, Μπουρβάνης 8(2), Παπαδάτος 2, Χαϊδεμένος 21(2), Παπαδογιάννης, Τζερεμές, Κοντογιάννης, Βούκτσεβιτς 6(2), Φυλακτάκης 8(1), Κωτσόπουλος 2, Τραχίλης 9(1), Καπιρέλης 7(1).