Την ήττα (66-61) από τον Ολυμπιακό γνώρισε στον τελικό του Final-8 του 51ου Πανελληνίου Παίδων που ολοκληρώθηκε στην Ξάνθη το Περιστέρι καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση!

Αναμφίβολα πρόκειται για μια μεγάλη επιτυχία για τον Σύλλογο που δείχνει διαχρονικά τη σταθερή παρουσία στις κορυφαίες θέσεις των Πανελληνίων πρωταθλημάτων.

Ο Ολυμπιακός από την αρχή της αναμέτρησης είχε τον έλεγχο (18-8 στο 6.30’’) με καλάθι του Νόττα, ενώ το πρώτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στο +12 (26-14) με το τρίποντο του Μπέκα.

Σταδιακά στη συνέχεια οι παίκτες της Κατερίνας Δελή και του Κώστα Παπαμάρκου «ροκάνισαν» τη διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο στο -5 (39-34 στο 20’).

Στο τρίτο 10λεπτο ο Τζερεμές με τρίποντο μείωσε τη διαφορά ακόμη περισσότερο (40-37), όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ (50-40 στο 26.30’’) με σουτ του Στάνκοβιτς, ενώ ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο +7 (54-47 στο 20’).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και μια διαφορά από το Περιστέρι, όμως κατόπιν ο Τζερεμές μείωσε σε 59-54 στο 36’. Ο Φυλακτάκης με τρίποντο έκανε το 64-61 ενώ απέμειναν 11 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Ο Βαρδής με δύο βολές έγραψε το τελικό 66-61 για την ομάδα του Πειραιά, που κατέκτησε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

OI ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λιαρομάτης, Ραπτογιάννης, Κούρογλου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 39-34, 54-47, 66-61.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης, Τζαγισβίλι): Νόττας 2, Μπέκας 13(2), Παγουλάτος 8(2), Δελής 2, Παραλίκας 4(1), Βαρδής 22(5), Γκίκας 4, Μπουζουλας 5, Στάνκοβιτς 6, Κυλιντηρέας.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Δελή, Παπαμάρκος): Σπέντζος, Μπουρβάνης, Παπαδάτος, Χαϊδεμένος 22(1), Παπαδογιάννης 9(3), Τζερεμές 9(1), Κοντογιάννης 4, Φυλακτάκης 13(1), Τραχίλης, Καπιρέλης 4.