Οι Παίδες επέστρεψαν από το -11 για να επιβληθούν του Παναθηναϊκού με 56-52 και για να συνεχίσουν την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα της Ε.Σ.Κ.Α.

Για περισσότερο από 30 λεπτά, οι παίκτες του Νίκου Ρήγγα κυνηγούσαν το σκορ με την διαφορά μάλιστα να φτάνει και το -11. Δια χειρός Ηλία Μανιά όμως, ήρθε η ανατροπή. Ο νεαρός γκαρντ πέτυχε εφτά πόντους μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών κι αφού ευστόχησε και σε τρίποντο, ακριβώς με την λήξη της επίθεσης, έβαλε για πρώτη φορά τον Γ.Σ.Π. μπροστά στο σκορ με 50-51 στο 37’. Ακολούθησε εύστοχο σουτ του Βαγγέλη Σελούλη πίσω από τα 6.75μ. για το 52-54 πριν ο Τζουλιάνο Τόλα κάνει το +4 (52-56), ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα αλλά η τάπα του Τόλα τους στέρησε τις ελπίδες και χάρισε στον Γ.Σ.Π. την ένατη συνεχόμενη νίκη του.

Για την 10η αγωνισιστική, οι Παίδες θα αντιμετωπίσουν στο “Ανδρέας Παπανδρέου” την Τριπλή Κορώνα (27/11, 20:00)
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 28-20, 42-38, 52-56
Γ.Σ. Περιστερίου (Ρήγγας): Παρδακίδης 3 (1), Λειβαδίτης, Μανιάς 19 (2), Κακαβούλας, Γρηγορόπουλος 3 (1), Σελούλης 7 (1), Παπανδρέου 5 (1), Ασλάν, Τόλα 19, Κουστένης, Γουλοσπύρος, Στουρνάρας