Ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου υποδέχτηκε το Λαύριο σε φιλική αναμέτρηση και γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες με 65-67. Η ομάδα μας παρουσίασε ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο, δίνοντας συνέχεια, έτσι, τις καλές εμφανίσεις του πρωταθλήματος.

Με όπλο την άμυνα και το τρανζίσιον οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη κατάφερναν να διατηρούν την επαφή τους με το σκορ απέναντι σε έναν αντίπαλο που αγωνίζεται δυο κατηγορίες παραπάνω (A1 Εθνική Κατηγορία).

Μόνο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με επιμέρους 2-13 οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 34-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ωστόσο, ήταν η σειρά του ΓΣΠ να απαντήσει , τρέχοντας ένα δικό του σερί 11-2 για να φέρει και πάλι το ματς στα ίσια (47-47) με τρίποντο του Μάντζαρη.

Από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, φτάνοντας ισόπαλες στο τελευταίο λεπτό του κανονικού αγώνα. Ο Στεφανίδης, με 28΄΄ να απομένουν, ευστόχησε σε 2 βολές για το 65-67, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Παπαντωνάκος δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στο τρίποντο για τη νίκη.

Ακολούθησε ένα ακόμα πεντάλεπτο μετά από συμφωνία των δυο προπονητών, όπου το Λαύριο νίκησε με 8-13.

Δεκάλεπτα: 18-16, 34-44, 51-51, 65-67κ.α. (73-80)

Μοναδικός απών και για τις δυο ομάδες ήταν ο Μπολντς, που ξεκουράστηκε από τον Χρήστο Σερέλη, ενώ οι Κοκ και Γιανγκ έπαιξαν από ένα δεκάλεπτο.