Στο… νήμα ηττήθηκε (58-56) η παιδική ομάδα του ΓΣ Περιστερίου από τον Προμηθέα στον ημιτελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων και θα παίξει την Κυριακή (3/7, 13:00) στον μικρό τελικό με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες των Σκουφάκη-Δελή μετά το πρώτο 10λεπτο όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-11, αντέδρασαν και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας το «πάνω χέρι» (26-27 στο 20’). Στην επανάληψη, οι παίκτες του Προμηθέα που είχαν καλύτερα ποσοστά στην επίθεση πήραν ένα προβάδισμα (40-35 στο 30’), το οποίο το διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Οι «κυανοκίτρινοι» προσπάθησαν να επιστρέψουν και να φτάσουν στη νίκη, αλλά τα άσχημα ποσοστά στα τρίποντα (3/21, ήτοι 14.3%!) αποτέλεσαν βασική αιτία της ήττας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γερακίνης, Δέλλας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-11, 26-27, 40-35, 58-56.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Σκροπολίθας): Βλάσσης 16 (2/6 τριπ., 4 ριμπ., 4 ασίστ), Πρίφτι, Αναγνωστόπουλος, Στέβοβιτς 4, Ρουμελιώτης 8, Σοιλεμετζίδης 6, Καούρης, Κονδύλης, Αποστόλου 5 (1/1 τριπ.), Πρέκας 16 (6 ριμπ.), Χωματάς 3 (1/1 τριπ.), Τσίρος.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Σκουφάκης-Δελή): Καράγκουτης, Τζιάλλας, Φούντας, Πολίτης 5 (1/2 τριπ.), Μαραγκουδάκης 19 (1/4 τριπ., 6 ριμπ., 3 ασίστ), Πασχάλης 8 (5 ριμπ.), Κολοβός, Σταθόπουλος, Παλληκαράς 6 (9 ριμπ., 3 ασίστ, 4 κλεψ., 2 κοψ.), Παγώνης 8 (1/9 τριπ., 12 ριμπ.), Λιοσάτος, Χαβουτσάς 10 (14 ριμπ.).