Με… μαγκιά περιστεριώτικη και απίστευτο πάθος οι Έφηβοι του Γυμναστικού Συλλόγου Περιστερίου κατάφεραν το “ακατόρθωτο” την Τρίτη (3/10) το βράδυ απέναντι στην ΑΕΚ, επικρατώντας με 74-67 στην παράταση κι ενώ είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ μέχρι και με 18 πόντους διαφορά!

Η αναμέτρηση που φιλοξενήθηκε στο κλειστό του Αμαρουσίου στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΣΚΑ είχε συναρπαστική εξέλιξη με την ομάδα μας να ξεκινά πολύ άσχημα το παιχνίδι με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 17-6 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων έφτασε μέχρι και το +18 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 32-17.

Ωστόσο, μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Γιάννη Καλαμπόκη παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι στο παρκέ και μπόρεσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, παίζοντας καταπληκτική άμυνα.

Ο Ζώης Καράμπελας, με τρίποντο σχεδόν από τα 9 μέτρα, 5΄΄ πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα, κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή ισοφαρίζοντας σε 59-59.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι παίκτες της ομάδας μας δεν μπορούσαν να χάσουν αυτό το ματς και έφτασαν στην σπουδαίας σημασίας νίκη με 74-67, κάνοντας το 3/3 στο πρωτάθλημα, γεγονός που τους διατήρησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Από μια ομάδα που δεν είχε κανένα υστερήσαντα πρώτοι σκόρερ ήταν οι Καράμπελας (18π.), Κάδρας (15π.), Γεωργιάδης (15π.) και Ρόμπερτ Χουγκάζ (10π.)

Επόμενος αντίπαλος των Εφήβων του Γυμναστικού Συλλόγου Περιστερίου θα είναι ο Φιλαθλητικός την ερχόμενη Τρίτη (10/10) στο κλειστό του Περιστερίου.

Δεκάλεπτα: 17-6, 32-17, 47-36, 59-59κ.δ., 67-74π.

ΑΕΚ (Χατζής): Iωάννου 11, Βάσι 11(3), Οικονομόπουλος, Μιχαήλ,  Αλεξάνδρου, Ρούσης 3(1), Ζαρκαδούλας 5(1), Καραβανάς, Ρογκαβόπουλος 18(1), Χατζηδάκης 17, Μακαριάδης 2.

ΓΣ Περιστερίου (Καλαμπόκης): Καράμπελας 18(3), Μπήλιος, Κάδρας 15, Βούρτσης 4, Γεωργιάδης 15(1), Κρασάκης 3, Μιχάλης 6(1), Χουγκάζ Ρ. 10, Παπαδόπουλος 3(1), Ύμερι, Καλοκάθης, Στρογγύλης.