Απόλυτοι κυρίαρχοι ήταν οι πολίστες του Περιστερίου στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΟΥΚ Βόλου επικρατώντας με 14-7, για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών. Την επόμενη αγωνιστική (13η) οι «κυανοκίτρινοι» έχουν ρεπό και θα αγωνιστούν ξανά σε δυο εβδομάδες εντός έδρας με τα Χανιά.

Οι πολίστες του Κώστα Λούδη από τα πρώτα λεπτά έλεγξαν τον ρυθμό και είχαν το «πάνω χέρι» (3-5 στο πρώτο οκτάλεπτο). Ο Νικόλας Παπασηφάκης ήταν ο πρωταγωνιστής του ΓΣΠ σημειώνοντας συνολικά πέντε γκολ και η ομάδα του Βόλου προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ για δυο περιόδους (6-8). Στα δύο τελευταία οκτάλεπτα το Περιστέρι, παίζοντας καταπληκτική άμυνα, δέχθηκε μόλις ένα γκολ και σημείωσε έξι συνολικά διευρύνοντας το τελικό αποτέλεσμα, φτάνοντας σε μια επιβλητική νίκη, που πιστοποιεί την εξαιρετική κατάσταση της ομάδας.

Βόλος (Βενετόπουλος): Σιορδίλης, Νικηφορίδης, Γκανάτσιος 2, Στεργίου Δ., Ιωαννίδης, Μαρινάγης, Στεργίου Γ. 1, Βλιώρας, Πετρόπουλος, Αράμπα 4, Βασιλούδης, Κουφιαδάκης, Νάσιος, Χάλοουιν, Μπομπός.

Περιστέρι (Λούδης): Δαμίγος, Παπανικολάου, Φάρκας 2, Φάρμερ 2, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης, Μπιτσάκος Χρ. 1, Καρούντζος 1, Αγκόρτσας 1, Παπασηφάκης 5, Τοοράκης, Λαδάς 1, Σαλτερής, Μυρίλος, Μπιτσάκος Αν.

Λούδης: «Κάναμε το χρέος μας»

Ευχαριστημένος από την προσπάθεια των πολιστών του Περιστερίου και τη νίκη επί του Βόλου ήταν ο προπονητής της ομάδας Κώστας Λούδης:

«Ήρθαμε και κάναμε το χρέος μας. Πάντα τα εκτός έδρας παιχνίδια κρύβουν κινδύνους, όμως εμείς ήρθαμε στον Βόλο και από την αρχή πήραμε το προβάδισμα και ελέγξαμε απόλυτα το παιχνίδι» υποστήριξε ο τεχνικός του ΓΣΠ και συμπλήρωσε: «Από το τρίτο 8λεπτο δυναμώσαμε την άμυνα μας και φτάσαμε στη νίκη δίνοντας χρόνο σε όλους τους πολίστες κάτι που είναι πολύ σημαντικό. Δεν είχαμε μαζί μας τον Καραμπέτσο και έτσι δώσαμε χρόνο συμμετοχής στους άλλους δυο τερματοφύλακες της ομάδας».