Την περίοδο φόρμας που διανύει πιστοποίησε ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου, επικρατώντας με 82-73 του Εθνικού σε αναμέτρηση φιλικού χαρακτήρα που πραγματοποιήθηκε σήμερα στην έδρα της ομάδας μας.

Ο Νίκος Καραγιάννης είδε του παίκτες του να αποδίδουν, κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ απέναντι σε έναν αντίπαλο που αγωνίζεται σε μεγαλύτερη κατηγορία και είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και άμυνες ενόψει του ντέρμπι της Κυριακής (23/10) με τον Πανερυθραϊκό στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής τους πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής.

Ο ΓΣΠ βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, όντας αήττητος, κι εκεί φιλοδοξεί να παραμείνει, έχοντας την αμέριστη συμπαράσταση του κόσμου του, τον οποίο περιμένει να δώσει… βροντερό παρών στο γήπεδο μας ενισχύοντας τις προσπάθειες της αγαπημένης μας ομάδας.

Σε ότι αφορά τα αγωνιστικά του φιλικού, το Περιστέρι πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα (12-3), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να προσπεράσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο και να προηγηθούν με 23-27. Κατά την διάρκεια της τρίτης περιόδου η ομάδα μας ανέκαμψε και με όπλο της την άμυνα ανέκτησε την πρωτοπορία στο σκορ (52-46, 61-49) φτάνοντας την υπέρ της διαφορά μέχρι το +14 (73-59) για να φτάσει τελικά στη νίκη με σκορ 82-73.

Μοναδικός απών ήταν ο Λάζαρος Τασόπουλος, ενώ για τον Εθνικό δεν αγωνίστηκε ο Άλεξ Βουγιούκας.

Δεκάλεπτα: 21-20, 39-40, 61-53, 82-73