O Στέλιος Δαλμάρας απέκρουσε το κρισιμότερο πέναλτι, ο Sean Spooner βρήκε δίχτυα στο τελευταίο και με το 13-11 επί του Παναθηναϊκού, ο Γ.Σ. Περιστερίου προκρίθηκε για πρώτη φορά στην Ιστορία του, στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος!

Η ομάδα του Κώστα Λούδη ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και με γκολ του Spooner άνοιξε το σκορ, πριν ο Ποσειδώνας Τσαγκάρης κάνει από την θέση του φουνταριστού το 2-1. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη. Χαμένες ευκαιρίες, διαδοχικές αποβολές κι ένα γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει από την στιγμή που η μπάλα δεν πέρασε όλη την γραμμή, έφεραν τον Παναθηναϊκό στην θέση του οδηγού με 5-7. Η απάντηση ήταν άμεση με τον Γιάννη Αγκόρτσα να μειώνει σε 6-7 και χρειάστηκε να περάσουν εφτά λεπτά έως ότου έρθει η ισοφάριση δια χειρός Τσαγκάρη.

Με το σκορ στο 8-8 και το ρολόι να θέλει τέσσερα λεπτά για να μηδενίσει, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην διαδικασία των πέναλατι. Αγκόρτσας, Φωκάς, Κλήμος, Γερακούδης και Spooner ευστόχησαν από τα πέντε μέτρα, ο Δαλμάρας απέκρουσε το σουτ του Χατζηστεφάνου και κάπως έτσι, ο Γ.Σ.Π. συνεχίζει να γράφει την δική του Ιστορία στην εν Ελλάδι υδατοσφαίριση.
Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-2, 3-3, 1-0.
Γ.Σ. Περιστερίου (Λούδης): Δαλμάρας, Παπανικολάου Αλ., Γκαρντιγιάν 1, Σπόυνερ 2, Γερακούδης, Παζαϊτης, Σκαρπέλης, Φαναριώτογλου, Αγκόρτσας 2, Κλήμος, Φωκάς 1, Τσαγκάρης 2, Τσαλίκης, Αμπατζής.
Παναθηναϊκός (Λαζαρίδης):Δαβίλας, Χατζηστεφάνου, Παπαδημητρίου Δ. 2, Παπαδημητρίου Αλ., Κουρλιάφτης 3, Κουλιεράκης, Ορφανός, Πανταζόπουλος 2, Αθανασίου, Γκαράνης, Μπερτόλης, Γαβαλάς Ι. 1, Παρασκευόπουλος, Τσιρώνης, Ιωαννίδης.

Η διαδικασία των πέναλτι: Αγκόρτσας 9-8, Γκαράνης 9-9, Φωκάς 10-9, Γαβαλάς Ι. 10-10, Κλήμος 11-10, Κουρλιάφτης 11-11, Γερακούδης 12-11, Χατζηστεφάνου αποκρούει Δαλμάρας, Spooner 13-11.