Την δεύτερη ήττα (13-11) σε ισάριθμα παιχνίδια εκτός έδρας γνώρισε η ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου με αντίπαλο τον Εθνικό στην 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών. Επόμενος αντίπαλος για τους «κυανοκίτρινους» είναι ο Υδραϊκός το επόμενο Σάββατο (5/3) στο Κολυμβητήριο της Χωράφας. Βέβαια, νωρίτερα την προσεχή Τετάρτη (2/3, 20:30) οι πολίστες του Κώστα Λούδη υποδέχονται στα προημιτελικά του Κυπέλλου τη Βουλιαγμένη για μια θέση στο Final-4 του θεσμού.

Όσο για την αναμέτρηση με τον Εθνικό οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο 8λεπτο (3-2), η δεύτερη περίοδος ήταν ισορροπημένη (3-3), όμως, με πρωταγωνιστή τον Σάβελιτζ που σημείωσε έξι γκολ ο Εθνικός και με επιμέρους σκορ 5-3 στο τρίτο 8λεπτο πήρε μια διαφορά τριών τερμάτων που την διατήρησε φτάνοντας στη νίκη.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 3-2, 3-3, 5-3, 2-3.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος 2, Πεσάνοβιτς 3, Βαλλιανάτος 2, Παπαλουκάς, Παπαδόγκονας, Βιτέλας, Δερμιτζάκης, Βεριστιάνος, Γκάτσος, Σάβελιτζ 6, Δροσόπουλος, Ζωγράφος, Καραμπάζης.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου 1, Φάρκας 1, Φάρμερ 2, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης, Μπιτσάκος Χρ., Καρούντζος 3, Αγκόρτσας 1, Παπασηφάκης 2, Τοράκης, Λαδάς, Σαλτέρης, Μυρίλος, Μπιτσάκος Αν.

Λούδης: «Υστερήσαμε σε όλους τους τομείς»!

Μετά το τέλος του αγώνα με τον Εθνικό ο προπονητής της ομάδας πόλο του ΓΣ Περιστερίου, Κώστας Λούδης, δήλωσε: «Υστερήσαμε σε όλους τους τομείς, δεν υπήρξε ένας τομέας που να παίξαμε σύμφωνα με τις δυνατότητες της ομάδας απέναντι στον Εθνικό. Τα 13 γκολ που δεχθήκαμε είναι πάρα πολλά για την ομάδα μας. Και στην επίθεση δεν είχαμε τις καλύτερες δυνατές επιλογές. Μας στοίχισαν οι κακές επιλογές». Και πρόσθεσε: «Τώρα πρέπει να καθίσουμε να δούμε τα λάθη μας και να συνεχίσουμε. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο. Πρέπει απλά να αλλάξουμε την εικόνα μας».