Παρότι είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης η ομάδα του Περιστερίου ηττήθηκε (70-67) από τον Ολυμπιακό τη δεύτερη ημέρα του τουρνουά Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική που πραγματοποιείται στη Ραφήνα.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι παίκτες των Παπαμάρκου-Δελή είχαν τον έλεγχο σ’ ένα παιχνίδι που χαρακτηρίζονταν από τα χαμηλά ποσοστά στην επίθεση και το χαμηλό σκορ (14-8 στο 10’).

Με τους Ντίπτση-Παλληκαρά οι «κυανοκίτρινοι» είχαν τον έλεγχο (18-12 στο 11’50”), όμως με τον Αμπόσι ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα σερί 12-0 και στο ημίχρονο βρέθηκε μπροστά στο σκορ (28-29 στο 20’).

Στην επανάληψη, ο Ντίπτσης που ήταν πολύ καλός επιθετικά έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Περιστερίου (50-44 στο 28.30’’) και το τρίτο 10λεπτο έκλεισε με τους παίκτες των Παπαμάρκου-Δελή να έχουν το «πάνω χέρι» (53-45 στο 30’).

Με τους Αμπόσι, Σεγούρα και Κουζούκα οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν σε… απόσταση αναπνοής (53-51 στο 31.40’’) αλλά οι Πασχάλης και Μαραγκουδάκης επέτρεψαν στην ομάδα του Περιστερίου να ανοίξει το σκορ στο +9 (60-51 στο 33′).

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια στηρίχθηκε στους Σεγούρα – Σπαρτάλη και επέστρεψε (62-60 στο 36′). Με τον Πασχάλη να σκοράρει οι «κυανοκίτρινοι» ξέφυγαν (65-60 στο 37′) αλλά Αμπόσι και Παζιωτόπουλος έβαλαν μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (67-69 στο 39.20’’) και έφτασαν στη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για τον ΓΣ Περιστερίου την Κυριακή (30/10, 10:30) η ομάδα Rising Stars South.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αργυρούδης, Μαρτινάκος, Γέρος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-8, 28-29, 53-45, 67-70.

ΓΣ Περιστερίου (Παπαμάρκος-Δελή): Πιάρας, Μπέμπελος 4, Ντίπτσης 24 (4), Πολίτης, Μαραγκουδάκης 10 (1), Πασχάλης 9 (3), Παγώνης 3 (1), Κολοβός, Καμπερίδης 3, Παλληκαράς 9 (1), Αλεξάκης 5 (1).

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παζιωτόπουλος 12 (3), Μαυραντζώτου 3 (1), Αλέξης 3 (1), Κουζούκας 2, Λαμπρόπουλος, Σπαρτάλης 18, Σωτηρόπουλος, Σεγούρα 17 (2), Αμπόσι 13, Γιακάι 2.