Στο φινάλε του πρώτου γύρου και του 2018, ο Γ.Σ. Περιστερίου γνώρισε εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 4-8.

Η ομάδα του Κώστα Λούδη ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με γκολ του Sean Spooner άνοιξε το σκορ (1-0). Η συνέχεια ωστόσο, την βρήκε να δέχεται δύο αναπάντητα γκολ έως ότου ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος (1-2), ενώ στα μισά της δεύτερης, βρέθηκε να χάνει με 1-3 πριν ο Γιάννης Αγκόρτσας μειώσει εκ νέου στο ένα γκολ (2-3).

Στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου ήρθε και ισοφάριση δια χειρός Παναγιώτη Κλήμου αλλά στα επόμενα λεπτά ακολούθησε η… κατάρρευση. Με επί μέρους 1-4 ο Απόλλωνας προσπέρασε εκ νέου με τρία γκολ διαφορά (4-7) και παρά τις προσπάθειες για μείωση του σκορ, αυτή όχι μόνο δεν ήρθε αλλά η διαφορά έφτασε και τα τέσσερα γκολ με τον Μοσκόφ να γράφει το τελικό 4-8.
Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-1, 2-4, 0-1
Γ.Σ Περιστερίου (Λούδης): Δαλμάρας, Παπανικολάου, Γκαρντιγιάν, Σπούνερ 1, Γερακούδης, Κουκουμάκης, Σκαρπέλης, Φαναριώτογλου, Αγκόρτσας 1, Κλήμος 1, Φωκάς 1, Τσαγκάρης, Τσαλίκης, Γιαννουλάτος, Αμπατζής.
Απόλλων Σμύρνης (Κατρουτζανάκης): Γαλανίδης, Ραμίρεζ 1, Μητρόπουλος, Σαρτζετάκης, Μοσκόφ 4, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Παπαδόπουλος Γ., Μαυρωτάς Λ., Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης 1, Γραμματικός 1, Αλαμάνος 1, Κουμής, Γιαννουρής, Αναγνωστόπουλος.