Δείχνοντας μέταλλο και χαρακτήρα νικητή οι Έφηβοι του Γυμναστικού Συλλόγου Περιστερίου επιβλήθηκαν με 53-52 του Παναθηναϊκού, χάρις σε τρίποντο του Ζώη Καράμπελα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, που έβαλε μπροστά τον ΓΣΠ για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο με 53-51.

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν βολές στα 36΄΄ αλλά είχαν 1/2, διαμορφώνοντας το τελικό 53-52, καθώς στον υπολειπόμενο χρόνο, το σκορ δεν άλλαξε με τους δυο αντιπάλους να υποπίπτουν σε εκατέρωθεν λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η ομάδα μας επέστρεψε από το από το -7 που βρέθηκε να χάνει στο 30΄, καθώς στην τελευταία περίοδο με όπλο της την άμυνα και βάζοντας μεγάλα τρίποντα στην επίθεση κατάφερε να κάνει την σπουδαία ανατροπή και να πετύχει την 5η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑ.

Ωστόσο το πιο σημαντικό είναι, ότι τα παιδιά του Γιάννη Καλαμπόκη κατάφεραν να φέρουν στα ίσια (1-1) τα παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό, παίρνοντας ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο και παράλληλα βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 16-4, μειώνοντας την διαφορά από τους πρωτοπόρους πράσινους στον ένα βαθμό.

Επόμενος αγώνας για τον ΓΣ Περιστερίου είναι την Καθαρά Δευτέρα (19/2, 20:45) με αντίπαλο τον Δούκα στο “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Δεκάλεπτα: 17-16, 28-29, 36-43, 53-52
ΓΣ Περιστερίου (Καλαμπόκης-Σταθάκης): Καράμπελας 16(2), Μπήλιος, Κρασάκης 2, Βούρτσης 3, Γεωργιάδης 5, Χουγκάζ 6, Παπαδόπουλος 3(1), Μιχάλης 9(3), Ύμερι, Στρογγύλης, Καλοκάθης, Κάδρας 9(1).
Παναθηναϊκός (Καλαϊτζής): Αλβέρτης 2, Παπακώστας, Δήμου 3, Μπιλάλης, Αμβράζης 8, Μούτσα 4, Πολιτόπουλος 4, Κουλούρης 4, Τσέλος, Στυρακούκλας 15(3), Πρίσκος 12(2).