• Νικηφόρο ήταν το… πέρασμα από τον Παπάγου για τους Νέους του Γυμναστικού Συλλόγου Περιστερίου, οι οποίοι επιβλήθηκαν με 65-45 της τοπικής ομάδας στο πλαίσιο του τουρνουά της ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας φρόντισε από το πρώτο λεπτό του αγώνα να επιβάλει το «παιχνίδι» της και με εφαλτήριο της δυνατή άμυνα προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο (13-26).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους «κυανοκίτρινους» που αύξησαν το προβάδισμα τους στους 25 πόντους (33-58) με το τέλος της τρίτης περιόδου, φτάνοντας έτσι σε μια δίκαιη επικράτηση με την τελική διαφορά (45-65) να αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα της αναμέτρησης.

Πλέον, ο ΓΣΠ, μετά την διεξαγωγή της 9η αγωνιστικής, βρίσκεται στην 4 θέση με ρεκόρ 4-4. Επόμενος αντίπαλος θα είναι ο Απόλλωνας στο κλειστό της Ριζούπολης την Τετάρτη (14/12).

Δεκάλεπτα: 13-26, 23-46, 33-58, 45-65

ΓΣ Περιστερίου (Παναγάκης-Κρητικός): Ιωάννου, Τζερμπατζίδης 2, Ανέστης 8, Στάθης 25(2), Χουγκάζ 10, Μπιμπούδης 6(2), Καράμπελας 11(3), Κάργιαννης, Στρογγύλης, Τσέρσακ 3(1), Δάφνος.