Δούκας 60 - 88 Περιστέρι - τελικός πρωταθλήματος Εφήβων ΕΣΚΑ - φύλλο αγώνος
Δούκας 60 – 88 Περιστέρι (φύλλο αγώνος) – κλικ για μεγέθυνση

«Αγκαλιά» με την κούπα του πρωταθλητή Αθηνών, για τρίτη συνεχή χρονιά, είναι η εφηβική ομάδα μπάσκετ του Περιστερίου, καθώς στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ, με αντίπαλο τον Δούκα εκτός έδρας, επικράτησε με 88-60 (46-33 ημίχρονο), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τον επαναληπτικό στο Κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» το απόγευμα της Πέμπτης (29/7, 19:30).

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου, με τον Γιάννη Ευσταθιάδη να σηκώνει το βάρος στην επίθεση, κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ, επιτυγχάνοντας μια νίκη που ισοδυναμεί με τίτλο, λόγω του εύρους της διαφοράς.

Οι «κυανοκίτρινοι» από το πρώτο δεκάλεπτο (19-24) έβαλαν τις βάσεις ελέγχοντας τον ρυθμό και με πολύ καλή άμυνα έφτασαν σε εύκολη επικράτηση και σκέφτονται ήδη την υπεράσπιση και του δεύτερου τίτλου που κατέκτησαν πέρυσι, εκείνου του πρωταθλητή Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 33-46, 47-73, 60-88

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Γκάτζο 7 (1 τριπ.), Γκίκας 9 (1 τριπ.), Μανιάς 7 (1 τριπ.), Ευσταθιάδης 20 (4 τριπ.), Φίλιππας 2, Ζούγρης 8, Σταυρακόπουλος 11 (2 τριπ.), Φύτρος 8 (1 τριπ.), Τόλα 6, Μπιλάλης 5 (1 τριπ.), Βλαχογιάννης 5 (1 τριπ.)