Το απόλυτο των νικών πέτυχε ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου στο τουρνουά, που διοργάνωσε στη μνήμη του Θανάση Χριστοφόρου.

Η ομάδα μας επικράτησε και της Κύμης με 85-72, πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνιση σε αυτό το τριήμερο και έδειξε ότι μπορεί να πετύχει μεγάλα πράγματα την φετινή σεζόν.

Από το ξεκίνημα οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη πήραν το προβάδισμα στο σκορ (8-0), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 7 πόντων (25-18).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο ημίχρονο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την διαφορά να έχει φτάσει σε διψήφιο αριθμό (43-33).

Ο ΓΣΠ και μετά την ανάπαυλα δεν έριξε ρυθμό, παρότι το τεχνικό τιμ έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους 13 παίκτες που είχε στην διάθεση του. Έτσι η ομάδα μας απέκτησε ξεκάθαρο πλεονέκτημα νίκης, όταν ξέφυγε με 59-41 και 64-49 στο 30′.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν μέχρι το -11 (81-70), με το τελικό 85-72 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δυο αντιπάλων.

Δεκάλεπτα: 25-18, 43-33, 64-49, 85-72
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 9(3), Μιλόσεβιτς 2, Μαγκουνής 9, Πολυτάρχου 14(4), Αγγέλου 12(4), Μάντζαρης, Σκορδίλης 4, Σιγκούνας 16(3), Δημητριάδης 6, Κωνσταντακόπουλος, Καράμπελας 9(1), Δομβρογιάννης.

Η ομάδα μας θα έχει την Δευτέρα (11/9) ρεπό, ενώ την Τετάρτη (13/9) θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας σε φιλικό τον Εθνικό, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων με τους αγώνες του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τέλος, ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου ευχαριστεί την ΚΑΕ Λαύριο και την ΚΑΕ Κύμη για την παρουσία τους στο πρώτο τουρνουά «Θανάσης Χριστοφόρου» και τους εύχεται ότι καλύτερο ενόψει της επερχόμενης μπασκετικής σεζόν.