Παίζοντας πολύ καλή άμυνα η ομάδα του Περιστερίου επικράτησε εύκολα (64-43) του Προμηθέα για την 2η ημέρα του Final-8 του U18 Rising Stars που φιλοξενείται στο Promitheas Park. Οι «κυανοκίτρινοι» έπειτα από τη νίκη τους θα αγωνιστούν την Κυριακή το πρωί (27/2, 11:00) για τις θέσεις 5-6 απέναντι στο νικητή του αγώνα Δούκας – ΠΑΟΚ.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου μετά το πρώτο 10λεπτο (16-18), όπου οι Πατρινοί αντιστάθηκαν, κυριάρχησαν πλήρως (23-39 στο 20’) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά διατηρήθηκε σε επίπεδα ασφαλείας με τους Φύτρο και Ντίπτση να σκοράρουν κυρίως για λογαριασμό του Περιστερίου οδηγώντας την ομάδα τους στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσακαλογιάννης, Τσακιράκη, Πλέγας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 23-39, 35-51, 43-64.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μελιγδής): Πλώτας 12 (1/5 τριπ., 7 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλεψ.), Ευστρατιάδης 2, Χρυσανθόπουλος 2, Σοιλεμετζίδης 2, Γεωργίου 4, Βασιλόπουλος, Βασιλείου 3 (1/4 τριπ.), Κουρέπης, Βάλμπεργκ 10 (1/1 τριπ.), Γρύλλης 2, Καναβός 4, Καλλιακούδας 2.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Φύτρος 16 (2/4 τριπ., 7 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κοψ.), Μπιλάλης 9 (2 ριμπ., 7 ασίστ), Μπέμπελος 2, Μιχαλάκης, Ντίπτσης 12 (2/6 τριπ., 2 ριμπ., 3 ασίστ, 3 κλεψ.), Μανιάς, Λουρίδας, Μαραγκουδάκης 5 (1/1 τριπ., 2 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλεψ.), Βλαχογιάννης 9 (1/2 τριπ., 4 ριμπ., 1 κλεψ., 2 κοψ.), Μπουντούρης 8 (6 ριμπ., 1 κλεψ., 1 κοψ.), Καμπερίδης, Ζούγρης 3 (7 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κοψ.).